Tatilde Beslenme ve Antrenman

0
1461

 Tatilde Nasıl Beslenmeli, ne yemeli?

Bütün bir yıl antrenmanlarınıza ve beslenmenize dikkat edip tatilde tüm emeğinizi çöpe atmamak için tatilde de yediğinize içtiğinize dikkat etmekte fayda var. Tatilde elbette bir miktar diyetinizi bozabilirsiniz, ancak 2 hafta boyunca hergün açık büfede bulduğunuz herşeyden yemek diyeti birazcık bozmaktan fazlasıdır.

 Yazının devamında seyahatiniz sırasında havaalanında, otelde, arabada nasıl beslenebileceğinize dair önerilerimizi bulabilirsiniz.

 Havaalanında ve Uçakta;

 Uçak yolculuğu, öncesinde ve sonrasındaki beklemelerle uzun süre aç kalmanıza neden olur. Havaalanlarında ve uçaklarda bulabileceğiniz yemek alternatifleri de genellikle çok sağlıklı değildir.

McDBKKdom_2

 Böyle bir seyahat sırasında yanınıza boş bir shaker kabı, (tercihen karışık (whey-yumurta-süt içeren)) bir-iki ölçek protein tozu, bir paket badem ve eğer karbonhidrat tüketiminizi de arttırmak istiyorsanız bir miktar yulaf alabilirsiniz. Böylelikle havaalanında veya uçakta yalnızca su almanız yeterli olur. Tüm malzemeleri shaker kabınızda su ile karıştırarak puding kıvamında bir öğün hazırlayabilirsiniz. Unutmayın, güvenlik kontrolünden sıvılarla birlikte geçemezsiniz, bu sebeple karışımı önceden hazırlayıp yanınızda götürmeyin.

Aynısını arabayla seyahat yapıyorsanız da uygulayabilirsiniz.

Ayrıca protein bar’lar yine seyahat esnasında yanınıza alabileceğiniz havaalanı veya benzincilerin marketlerinde bulabileceğiniz çoğu gıdalardan daha sağlıklı alternatiflerdir.

Otelde veya Restoranda;

Tatil köyleri ve 5 yıldızlı oteller tatil için güzel alternatifler olabilir, ancak açık büfede biraz seçici olmakta yarar var. Yiyecek tercihlerinizi yine protein ağırlıklı gıdalardan yapabilir, tatlı masası ve kızartmalardan uzak durabilirsiniz. Normalde yediğinizden daha fazlasını yiyebilirsiniz, ancak gözünüzü ve karnınızı daha sağlıklı yemek alternatifleri ve salatalar ile doyurmaya çalışın.

Main-Restaurant-2

Eğer yemeğinizi bir otelde değil restoranda yiyecekseniz sebzeler ve ızgara etler hem lezzetli hem de sağlıklı alternatiflerdir. Karbonhidrat ihtiyacınızı karşılamak için pilav normalde iyi bir alternatiftir, ancak restoranların genellikle pilavı son derece yağlı hazırladığını unutmayın. Eğer fırında veya haşlanmış patates tercih edebiliyorsanız karbonhidrat ihtiyacınızı bu şekilde de karşılayabilirsiniz.

 Yemek sipariş verirken mümkün olduğunca siparişlerinizin kızartma olmamasını ve kalorili soslar içermemesini isteyebilirsiniz.

 Eğer tatlı ile kaçamak yapacaksanız mümkün olduğunca meyveye veya diğer tatlılara göre daha hafif olan dondurma veya sütlü tatlılara yönelebilirsiniz.

 Tatil dönüşünde eski formunuza kavuşmak için aylarca uğraşmak istemiyorsanız yedikleriniz kadar içtiklerinize de dikkat etmek doğru olur. Tatil sırasında alkol alımını abartmak sıklıkla yapılan bir hatadır.

 Antrenman:

  Antrenman bakımından kısa süreli dinlenmeler bazen yararlı olabilir, ancak sık seyahat ediyorsanız veya seyahatiniz bir haftadan uzun sürecekse tatilde de biraz spor yapmanın zararı olmaz. Tatil sırasında eğer kaldığınız otelde spor salonu yoksa denize yalnızca serinlemek için değil belirli bir tempo ve sürede yüzmek için girebilir, koşu veya yürüyüşler yapabilirsiniz.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Bir Cevap Yazın