Tek Yönlü Diyet Zararlı

0
1130

Tek Yönlü Diyet Nedir?

Karbonhidrat diyeti, protein diyeti, sebze diyeti… Tek yönlü beslenmeye dayanan diyetler sağlığı tehdit ediyor.Sağlıklı kilo verebilmek için, uzun süreli ve dengeli bir beslenme programı uygulamak ve spor yapmak gerekiyor.Veriler Türkiye’de şişman sayısının arttığını gösteriyor. Sağlık Bakanlığı’na göre, erkeklerin yüzde 25´i, kadınların yüzde 44′ü, çocukların ise yüzde 15′i obez.

Her geçen gün artan kilolar pek çok kişiyi katı diyet programlarına yönlendiriyor. Bir iki haftada ideal kiloya kavuşmayı vaat eden şok diyetler genelde tek tip besin gurubuna dayanıyor.

UZMANLAR TEK TARAFLI DİYETE KARŞI

Beslenme uzmanı Mehlika Öktem, “Karbonhidratı içermemesi kalp kaslarınızdan tutun, beyninize, böbrekten karaciğere kadar, yağı içermemesi yağda eriyen vitaminlerin erimemesine ya da protein içermemesi vücutta ciddi kas kayıplarına neden olmaktadır. Dolayısıyla vücutta kalp krizine kadar neden olabilen diyetleri kullanmamalıyız” diyor.

Peki sağlıklı kilo verebilmek için ne yapmak gerekiyor? Öktem’e göre, sık sık beslenmek, ara öğün yapmak, bir öğün karbonhidrattan aldığınız öğünü aynı zamanda protein ve sebzelerle desteklemek ve güne kahvaltıyla başlamak en iyi yöntemlerden bir tanesi…

Sağlıklı kilo verebilmek için düzenli sporu da ihmal etmemek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın