Temel Amino Asitler

0
1555
temel amino asitler
temel amino asitler

Kompleks Amino Asitler

Temel amino asitler kendi aralarında sinerjik bir etki gösterirler ve karbonhidratlarla birlikte alındıklarında direnç antrenmanı sonrasında anabolik duruma geçmeyi kolaylaştırırlar, protein yıkımını ve kortizol salınımını azaltırlar. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Amino asitlerin ve karbonhidratların antrenman sonrası alımı kas gelişimini destekler. Bu çoğu sporcu tarafından bilinen fakat yeterince uygulanmayan bir gerçektir.

Yapılan klinik supplement araştırmaları karbonhidratlarla desteklendiğinde temel amino asitlerin sinerjik etkisinin ağırlık antrenmanlarında protein sentezini arttırarak ve vucüdun nitrojen dengesini koruyarak anabolik etki yarattığını ortaya çıkarmıştır.

Temel amino asitler karaciğerden geçerek hızlı bir şekilde sistemik dolaşıma katılırlar. Bu şekilde serbest formdaki temel gerekli amino asitler işlevlerini hızlı bir şekilde yerine getirerek antrenman sonrası anabolik etkiyi yaratmakta gecikmezler. Bu antrenman sonrası yenilenme sürecinde son derece önemlidir.

2006 yılında yapılan bir araştırma, temel amino asitlerin karbonhidratlarla birlikte alımının direnç antrenmanı sonrasında hormonal adaptasyon sürecinde de etkileri olduğunu göstermiştir. Bu araştırmada ayrıca kontrol gurubu kullanılmıştır ve 12 hafta boyunca düzenli aralıklarla kan örnekleri alınmıştır. Bu sonuçlar antrenman sonrası karbonhidrat ve amino asit alımının pozitif etkilerine kanıt olmuştur.

Vücut geliştirme sporunda stres çok büyük bir tehlikedir. Stres vücudumuzda protein yıkımına sebep olarak kas kaybını tetikler. Stres düzeyinde artışın birincil sebeplerinden biri kandaki kortizol seviyelerinde artıştır. Bir deney bir de kontrol gurubuyla yapılan araştırmalar antrenman sonrasında kortizol seviyelerinde meydana gelen artışa karşın temel amino asitlerin tek başına çok fazla bir etki göstermediğini fakat karbonhidratlarla birlikte alındığında kortizol seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir. Bu yüzden bu ikisini birlikte almak son derece faydalı olacaktır.

Ayrıca temel amino asitlerin karbonhidratlarla birlikte alınması antrenmandan 48 saat sonra ölçülen 3-Metil Histidin (3-MH) salınımını azaltmıştır. Peki bu ne anlama gelir? 3-MH kas proteininin katabolize olmasına sebep olur, yani kas dokusunda kayıba yol açar. Bunun önüne geçmek için yine Temel amino asitler ve karbonhidratlar kullanılabilir.

Tüm bunlardan çıkacak sonuç spor sonrasında kas yıkımını önlemek, yenilenme sürecini hızlandırmak ve antrenman sonrası kortizol salınımını azaltmak için temel amino asitlerin mutlaka alınması gerektiği ve amino asit alımının karbonhidratlarla desteklenmesinin faydalı olduğudur. Söz konusu amino asitler olunca çeşitler son derece fazladır, fakat önemli olan doğru amino asitleri almaktır ki bunlar temel amino asit oranları yüksek olanlardır.

Son olarak temel amino asitlerin hangileri olduğunu bir hatırlatalım; Histidine, Valine, Isoleucine, Leucine, Lysine, Methionine, Phenylalanine, Tryptophan, Threonine düzenli alınması gereken temel amino asitlerdir.

Yukarıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup tavsiye niteliğindedir. Ürünler beslenme destek ürünleri olup, ilaç değildir, tedavi amaçlı olarak kullanilmaz. Bilgilerin yanlis anlasilmasindan ve buna bagli olarak dogabilecek magduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altinda degildir.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

————————————————————————————————————————————————
Copyright © 2011 sporsonik.com, Tüm hakları saklıdır.

hemen-siparis-ver-logo

Bir Cevap Yazın