TOP 10 Vitaminler

0
2150

TOP 10 Vitaminler

Sağlınızı korumak için yeterince aldığınızdan emin olmanız gereken vitaminler nelerdir? İşte cevabı…

Eğer görüntünüzde ve vücudunuzda bazı estetik değişiklikler yapmayı planlıyorsanız, yani yağ kütlenizi azaltmaya çalışıyor ya da kas kütlenizi arttırmayı hedefliyorsanız mutlaka vücudunuza giren ve çıkan kalori, karbonhidrat, protein ve yağları hesaplamak zorundasınızdır. Bunlar vücut kompozisyonunuzun nasıl değişeceğini etkileyen temel ögelerdir. Fakat tek başına sağlığınızı korumanız için yeterli değillerdir. Bu yüzden vitamin ve mineraller olarak adlandırdığımız mikrobesinleri de dikkate almalısınız.

Günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olmak, vücut fonksiyonlarınızın daha sağlıklı bir biçimde çalışmasına, enerjik olmanıza ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmenize yardımcı olur.

Yazının devamında beslenme programınızda yer vermeniz gereken temel vitaminleri bulabilirsiniz.

SUDA ÇÖZÜNEN VİTAMİNLER

Suda çözünen vitaminler vücutta depolanamayan ve her gün almanız gereken vitaminler grubudur.

Vitamin B1 ( Thiamine)

B1 vitamininin vücudumuz için temel görevi günlük alınan karbonhidratların kullanılabilmesini sağlayarak yaşamsal fonksiyonlarımız için gerekli olan enerjiyi sağlamasıdır.
B1 vitamininin diğer bir önemli fonksiyonu ise sinir iletimini olumlu etkileyerek sinir sistemini desteklemesidir.

Ay çekirdeği, ton balığı, mercimek iyi birer B-1 vitamini kaynağıdır.

Vitamin B2 (Riboflavin)

B vitaminlerinin diğer bir çeşidi olan Riboflavin proteinlerin, yağların ve karbonhidratların vücutta sentezlenmesine faydalı olduğu gibi cilt sağlığına da olumlu etki eder.

Dana ciğeri çok iyi bir B2 kaynağıdır ve günlük ihtiyacınızın 100%‘ünden bile fazlasını karşılar, fakat çoğu insanın tercih etmediği bir besin kaynağıdır. Bir bardak sütte günlük ihtiyacınızın 30%‘unu karşılar, bu yüzden de süt içmek B2 vitamini almak için iyi bir seçenektir.

Vitamin B3 ( Niacin)

B3 vitamini de enerji üretiminde ve sağlıklı sinir sisteminin korunmasında çok büyük önem taşır. Buna ek olarak sindirim sistemi sağlığının korunmasında etkilidir.

Tavuk göğüs eti ve hindi göğüs eti niacin ihtiyacının karşılanması için iyi birer kaynaktır.

Vitamin C

Vitamin C soğuk algınlıkları ve hastalıklarla mücadele etmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye birebirdir. C vitamininin antioksidan etkisi bağışıklık sisteminizin serbest radikallerden korunmasına yarar.

C vitamini denilince çoğu insanın aklına portakal ve mandalina gelmesine rağmen çilek, brüksel lahanası, brokoli, kırmızı biber papaya gibi sebze ve meyveler C vitamini açısından son derece zengindir.

Biotin

Biotin vücudumuza giren diğer besinlerin vücudunuz tarafından etkin bir şekilde kullanılabilmesine ve kırmızı kan hücrelerinin sayısını korumanıza yarar. Biotin özellikle düzenli olarak fiziksel aktivite yapanlar için önemlidir, çünkü kırmızı kan hücreleri dokulara oksijen taşınmasında rol oynar.
Ne yazıkki biotin besinlerde günlük ihtiyacımızı karşılayacak miktarda bulunmamaktadır, bu yüzden biotin içeren iyi bir multivitamin almak bu açığı kapatmaya yarayacaktır.

Folik Asit

Folik asit özellikle çocuk sahibi olmaya çalışan ve hamile olan bayanlar için son derece önemlidir. Ayrıca anemi’den korunmak için ve yeni hücrelerin oluşumunda son derece etkilidir.
Bir bardak mercimek günlük folik asit ihtiyacınızın %90‘ını karşılamaya yarar. Ayrıca asparagus ve ıspanakta iyi birer folik asit kaynağıdır.

YAĞDA ÇÖZÜNEN VİTAMİNLER

Yağda çözünen vitaminler, vücutta depolanabilen vitamin grubudur.

Vitamin A:

Retinol olarakta bilinen A vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmek ve göz sağlığı için son derece önemlidir. Ayrıca gelişme çağındaki çocuk ve gençlerin de kemik gelişimi için yeterli miktarda A vitamini almaları gerekir.
Başta havuç olmak üzere ıspanak, tatlı patates, şalgam vs. A vitamini açısından zengin besinlere örnek verilebilir.

Vitamin D:

D vitamini “güneş ışığı vitamini” olarakta adlandırılmaktadır, çünkü vücutta emilimi yalnızca yeterli gün ışığında gerçekleşir. D vitamini, fosfor ve kalsiyumun emilimine katkı sağlar ve kemik gelişimi ve sağlığına olumlu etkisi vardır.

Birincil D vitamini kaynağı süt ve süt ürünleridir, bununla beraber karides, somon balığı ve yumurta da iyi D vitamini kaynaklarıdır.

Vitamin E:

E vitamini de bir çeşit antioksidandır ve sağlıklı bağışıklık sistemi için gereklidir. Ayrıca kan dolaşımını olumlu etkiler ve doku tamirinde faydalıdır. Bu yüzden spordan sonra yenilenme sırasında sporcular için son derece önemlidir.
Ay çekirdeği, badem, zeytin, ıspanak, papaya, şalgam son derece iyi E vitamini kaynaklarıdır.

Vitamin K

Son olarak diyetiniz sırasına almanız gereken vitamin K vitaminidir. K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemlidir ve eğer K vitamini eksikliğiniz varken bir tarafınız kesilirse ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
Brüksel lahanası, brokoli, ıspanak iyi birer K vitamini kaynağıdır.

Sonuç

Öncelikle protein olmak üzere makro besin alımınıza dikkat edin. Fakat bunu yaparken gerekli vitamin ve mineral alımının önemini gözden kaçırmayın ve beslenme programınızda bu vitamin ve mineralleri içeren besinlere de yer verin veya ihtiyacınıza uygun bir multivitamin alın.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Bir Cevap Yazın