Vücut Geliştirmenin Tarihi

0
2296

vucutgelistirmenintarihi

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Vücut Geliştirmenin Tarihi

Vücut Geliştirme: Kasları egzersiz ile geliştirmek ve güçlendirmek için yapılan çalışma olarak tanımlanabilir.

Modern vücut geliştirmenin babası olarak bilinen Eugen Sandow bu alandaki ilk güç ve kas gelişimini yansıtan show ve gösterileri ile sporun öncüsü oldu.

1890 – Müzelerdeki Yunan ve Roma heykellerinin ölçülerini alarak mükemmel bir fiziğin ölçülerinin ne olabileceğini formülize etmeye çalıştı.

1901 yılında Sandow ‘The Great Competition’ (Büyük Yarışma) adıyla ilk vücut gelişme yarışmasını düzenledi. 1. olanlara Sandow’un som altından heykeli şeklinde ödül verildi.

1900’ler

Sandow ilk ağırlık ve vücut geliştirme ekipmanlarını tasarladı ve geliştirdi, böylece herkes için evde antrenman yapma olanağını ortaya çıkardı.

1911 yılında Sandow İngiltere Kralı’nın özel fiziksel gelişim antrenörü oldu.

1910’lar

Zishe Breitbart Polonyalı bir sirkte çalışan bir strongman’di. Gösterilerinde yavru filleri kaldırıyor ve at nallarını ortadan ikiye kırıyordu. 42 yaşında bir yine bir gösteri esnasında kullandığı metal cismin ayağını yaralaması sonucunda kan zehirlenmesinden öldü.

1920’ler

1934-1959 yılları arasında Santa Monica California’da Muscle Beach (kas plajı) vücut geliştirme ile uğraşanlar için en önemli mekanlardan biri oldu.

1939’da AAU ilk Mr. America yarışmasını düzenledi.

1930’lar

Popüler vücut geliştirme sporcusu Charles Atlas, ‘ 97 pound weakling (zayıflama)’ adı altında fitness programını pazarlamaya başladı.

1948’de NABBA ilk Mr. Universe yarışmasını düzenledi.

1940’lar

İngiliz vücut geliştirme sporcusu Reg Park Arnold Schwarzenegger’in idolüydü ve bu spora başlamasında önemli bir etkendi. Park, Bench presste 500 lbs kaldıran kayıtlara geçmiş ilk vücut geliştirme sporcusuydu.

Steroid kullanımı vücut geliştirme sporcununu yanygınlaşmasıyla ve sporcuların kas gelişimine yoğunlaşmasıyla arttı.

1965 yılında IFBB tarafından ilk Mr. Olympia yarışması düzenlendi.

Kazanılan Mr. Olympia ünvanı Sayısı:

1. Phil Heath, Dexter Jackson, Samir Bannout, Chris Dickerson
2. Franco Columbu, Larry Scott
3. Frank Zane, Sergio Oliva
4. Jay Cutler
5.
6. Dorian Yates
7. Arnold Schwarzenegger
8. Lee Haney, Ronnie Coleman

Pumping Iron filmi vücut geliştirme sporuna ciddi anlamda bilinirlik kazandırdı. (1977)

Avusturyalı-Amerikalı vücut geliştirme sporcusu Arnold Schwarzenegger 1970’li yıllarda vücut geliştirme sporunu domine etti ve Mr. Olympia ünvanını 7 kez kazandı.

1970’ler

Vücut geliştirme nihayet 1980’lerde kadınlar arasında da popülerlik kazandı. İlk kadınlar ulusal vücut geliştirme yarışmaları ve Ms. Olympia 1980’de düzenlendi.

Arnold Schwarzenegger’den adını alan Arnold Classic 1989 yılında düzenlendi.

1980’ler

Yarışmacı Vücut geliştirme sporcularının ortalama vücut kitle indeksi (BMI)

1995 yılı sonrasında HGH’un (human growth hormone) vücut geliştirme sporcuları tarafından daha fazla hacim kazanmak amacıyla kullanılmaya başlandığını grafikten görebilirsiniz.

1990lar

Ronnie Coleman IFBB profesyonel olarak en fazla yarışma kazanan sporcu ünvanını elde etmiştir. (26)

2000 yıllarının başlarında IFBB vücut geliştirme sporunun olimpik bir spor olması için çabaladı ve IOC (International Olympic Committee) üyesi oldu. Vücut geliştirmenin IOC tarafından tanınması hala tartışılan bir durumdur.

2000’ler

Vücut Geliştirme Tarihi her geçen gün daha da yaygınlaşan ve senilen bir spordur.

 

storesonik bana ozel banner

Bir Cevap Yazın