Yaz Antrenmanı

0
940

Tatil sezonu yaklaşırken birçok insanın ağzından şu cümle çıkıyor; ‘Bir an önce forma girmeliyim, xxx tarihte tatile çıkıyorum. Zaten tatilde ara vereceğim o zamana kadar vücudum formda olsun!’

Doğru mu anladık? Verdiğiniz bu kadar emek boşa mı gidecek? Tatilde giderken fit ve formda olacaksınız ancak dönüşte kocaman bir bira göbeği veya açık büfelerden yanınıza zarar kalan simitlerle mi döneceksiniz?

Kendinize yazık etmeyin. Ne yazık ki sporun ne kadar nankör olduğunu hatırlatmak zorundayız. Ancak iyi haberlerimiz de var. Spor nankör olsa da tatil planlarınızı iptal etmenize, hayatınızı askeri bir disiplin ile yaşamanıza gerek yok. Hatta antrenmanlarınızdan daha iyi verim almak için bile arada bir dinlenmek ve rahatlamakta yarar var. Çünkü stresli yaşam ve çok uzun süre çok yorucu antrenmanlar yapmak vücutta kortizol seviyelerinin yükselmesine sebep oluyor ve bu durum da gelişiminizi olumsuz etkiliyor.

Artık tatile çıkmak için iyi de bir sebebiniz var. Ancak tatilde günün 24 saati size aitken bunun bir saatini de vücudunuza ayırmanız çok zor olmasa gerek. Tatilde spor salonuna gidip, ağırlıkların altına girmeniz şart değil, formunuzu korumanızı sağlayacak ve aynı zamanda eğlenceli olan birçok aktivite var!

Neler mi yapabilirsiniz?

Kumda Koşu

Sabah erken kalkın ve plaja gidin. Kimsenin olmadığı bu saatlerin tadını çıkararak kumda çıplak ayakla koşunuzu yapın. Kumda koşu yapmak daha yorucu olduğu için daha hızlı bir şekilde sabah sporunuzu tamamlayabilirsiniz. Ayrıca güneşin ve denizin tadını çıkarıp spor sonrasında denizde serinleme fırsatını da unutmayın.

Screen Shot 2014-06-11 at 14.00.03

Merdiven Çalışması

Ben sporu ciddiye alıyorum formumu da bozmak istemiyorum diyorsanız yine açık havanın keyfini çıkarabileceğiniz bir diğer kardiyo şekli bir stadın merdivenlerinden yararlanmaktır. Stad merdivenlerinde yapabileceğiniz koşu ve farklı egzersizler hem iyi bir kardiyo hem de inanılmaz etkili bir bacak antrenmanı olur.

stair

Vücut Ağırlığı ile yapılan dairesel antrenman

Şınav, mekik ve basit sıçrama hareketlerinden oluşan bir dairesel antrenman programını yazlıkta veya bir otel odasında bile rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Vücudunuzun farklı bölgelerini hızlı bir şekilde çalıştırarak formunuzu korumak tatilde de sanıldığı kadar zor değil. Ayrıca dairesel antrenman bol bol kalori yakmak için de mükemmel bir yöntem.

Plaj Valeybolu, Yüzme, Sörf, Sualtı Sporları

Eğlence ile spor bir arada.. Plaj Valeybolu, Yüzme, Sörf, Sualtı Sporları gibi aktiviteler sayesinde spor yaptığınızın, kalori harcadığınızın farkına bile varmayacaksınız. Yine de eğer bu sporları bir antrenman olarak değerlendirmek istiyorsanız planlı olun, yani aktivite için belirli bir süre belirleyin ve bu süre boyunca kendinizi zorlayarak ve bolca efor sarfederek yapın. Yüzme için mesafe ve tempo da belirleyerek kendinize etkili bir kardiyo antrenmanı oluşturabilirsiniz.

Son bir hatırlatma: spor formunuzu korumanın yalnızca küçük bir kısmıdır. Tatile giderken beslenme programına tamamen sadık kalmasanız da açık büfeden seçim yaparken bu forma kavuşmak için harcadığınız emekleri göz önünde bulundurun. Ayrıca yanınızda bir protein tozu, protein shake ve protein barlardan götürebilir günlük beslenmenizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın